farklı bir başarı

Posted on Apr 18, 2010 in Başarı Hikayeleri | 0 comments

31 yaşında ve beş yıldır evliyim. İlk iki yıldan sonra bebeğimiz olsun istiyorduk. Fakat herşey istediğimiz gibi gelişmedi ve bebek sahibi olmanın her zaman için o kadar da kolay olmadığını anlamıştım. Doktorlarla olan görüşmelerimiz de başlamıştı. Öncelikle görüştüğümüz dr. bey aşılama yapmayı uygun görmüştü ve bizde kabul edip bir an önce gerekli tedavilere başlamak istiyorduk. Birinci, ikinci, üçüncü aşılama derken bir türlü olumlu sonuç alamıyorduk. Sonunda dr umuz tüp bebek tedavisine başlamamızı hatta sonuç alınamazsa yumurta donasyonu da yaptırabileceğimizi söylemişti. İşte o an o kadar çok üzülmüş, yıkılmış ve öfkelenmiştim ki günlerce içim içimi yemişti. Tüm bunlara sebepte yumurta rezervi azlığı sorunu idi.
Tüp bebek tedavisine başlamak için bahçeci ile görüşmüştük. Lakin hemen uygulamaya geçemedik çünkü tsh hormonum normal değerinin üzerindeydi. Kısa bi süre içerisinde ilaçla düşmediğinde Beslenme uzmanı Dr. Murat Berksoy’a yönlendirilmiştim.Tabi süreç uzuyor diye de üzülüyordum çünkü tüp bebek uygulamasına geçmek ve inş. olumlu sonuç alacağımızı düşünerek bir an önce başlanmasını istiyordum. Murat beyle yaptığımız ilk görüşmede öncelikle şu ana kadar yaşadığımız tedavileri ve kısaca öz geçmişimi anlatmaya çalışırken hüngür hüngür ağlamamak için de kendimi zor tutuyordum. Çünkü kendisinin bir arkadaş gibi olan yaklaşımı ve kullandığı bazı sakinleştirici iğne gibi rahatlatan sözleri karşısında gözyaşlarıma engel olmaya çalışmak çokta kolay olmuyordu. Sanki ben beslenme uzmanından çok sanırım bir psikologla görüşüyormuşum gibi hissettim. Murat bey konuştukça ben deşarj oluyor, rahatlıyor, moral buluyordum. Yaptırdığımız bir takım tahliller ve ölçümler sonrasında gerekli tedavimize başlamıştık. Öncelikle benim tsh, fsh, e2 gibi hormon seviyelerimi normale indirmeye çalışmak ve tabiki doğru beslenerek, spor yaparak, kilo vermem gerekliydi. Bu çalışmalar sırasında tsh’ı düşürmüş 88 kilodan 7 kilosunu vermiştim.Artık tüp bebek uygulamasının yapılmasını istiyor daha çok beklemek istemiyordum. Oysa Murat bey biraz daha beklememizi düşünüyordu çünkü fsh ve e2 yi biraz daha dengelemek önem taşıyordu. Ali bey’le başladığımız ilk uygulamada malesef yumurtam yeteri kadar gelişmediği için tüp bebek yapılamayacaktı. Onun yerine tekrar aşılama yapılmıştı tabi sonuç negatif. İkinci uygulamayı Süleyman bey yapıcaktı fakat yine aynı sorunla karşılaştığımız için tedavi yarıda kesilmişti. Bu esnada ben ne zorluklarla verdiğim kilolarımı yavaş yavaş geri almaya da başlıyordum çünkü yürüyüşleri yapmak istemi yor, beslenmemede yeterli özeni gösteremiyordum. Tabi ben her ay fsh ve e2 tahlilerimi yaptırıyor ay aydan düştüğünü görüncede daha çok umutlanıyor, seviniyordum. Ama demek ki yeterli olmuyordu. En son yani üçüncü uygulama için Mustafa bey’le görüşmüştük ve o ay fsh değerim 10’un altına kadar düşmüştü. Ben ne umutlar içerisinde kendisiyle görüşeceğimi düşünürken yapılan muayenede malesef yine yumurta sorunu olduğu başlansa bile başarılı olunamayacağını üstüne de daha önceden beni çok sarsan bir öneri ile tekrardan karşılaşmam yani yumurta donasyonu yapılabilir denmesi beni bir kez daha alt üst etmişti.
Sonrasında tabi çareyi yine Murat bey’de arayacaktım. Allah kendisinden bin kere razı olsun o da olmasa nerelere başvuracaktım ne yapacaktım bilemiyorum. Kendisini tanıdığım için çok mutluyum. Bir yandan eninde sonunda bir bebeğimiz olacağına inanıyor, bir yandan da olumsuz konuşmaları düşündükçe herşeyin bittiğini düşünmeye başlıyordum. Bu yüzden de acaba ger çekten yumurta donasyonu da yaptırabilirmiyim diye de düşünmeden edemiyordum. Yok dedim ben öncelikle yine Murat bey’den yardım almalıyım ve hemen kendisine bir mail attım. Sağolsun hemen cevaplayıp beni görmek istemişti. Bu bile bana bir umut, bir huzur vermeye yetmişti. Hemen growth hormon tedavisine başladık. Sonrasında öğrendik ki gebe kalmışım. Hemde fsh değerimin en çok düşmüş olduğu o ay içinde. Artık ne denir ki buna tabi öncelikle herşey Allah’ın takdiri yeterki o da istesin. Sonrasında bizlerin isteği, çabası, inancı ve de tabiki olmazsa olmazımız dr’umuz. Bu konuda kendilerine de çok iş düştüğüne inanıyorum özellikle Murat bey’in hakkını yiyemem yapmış olduğu tedavilerle, göstermiş olduğu samimiyetle, ilgiyle, sayamadığım bir çok özellikleri ile kendisine minnettarım iyi ki varsınız hocam. Devamında diğer bahçeci ekibine çok teşekkürlerimi sunuyorum.
Gebeliğimin 4. ayı içerisindeyim artık tek isteğim sağ salim hayırlısı ile doğ umumu da gerçekleştirmek ve bu konu hakkında çaba sarfeden bebekleri olsun isteyen tüm çiftlere Allah en kısa zamanda kendilerine de bu mutluluğu yaşatsın diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.