Posted on Apr 18, 2010 in Başarı Hikayeleri | 0 comments

2003 yılı Ağustos ayında evlenecektik ve Temmuz ayında ilk defa olarak doğum kontrol hapı almak için bir kadın doğum uzmanına gittim. O zamana kadar hiçbir şikayetim olmadığımdan muayene olmayı bile düşünmüyordum ama doktor en azından bir ultrasona girmem konusunda beni uyarınca ultrasona girdim ve yumurtalığımda 10cm büyüklüğünde bir çikolata kisti olduğu gerçeğini öğrendim. Aldığım ilaçlarla Ekim ayına kadar kistte hiçbir küçülme olmayınca Ekim ayında laproskopiyle kist alındı. Ben herşeyin düzeldiğini bundan sonra bir kist oluşmadığı sürece bir problem olmadığını düşünüyordum.

Eşimle 2 yıl kadar bir çocuk düşünmüyorduk ve bundan doktoruma da bahsedince her 6 ayda bir kontrole gidip kistin tekrar oluşup oluşmadığına bakmamız gerektiğini söyledi. Kist tekrar oluşmadı ama hamile kalabilmem için de uzun bir yoldan geçmem gerekti.

2005 yılında eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdik, 1 yıl boyunca hamile kalamayınca 2006-2007 yılları arasında 3 defa aşılama 2 defa da tüp bebek denemelerimiz oldu ve bir de kanallarda herhangi bir yapışıklık olup olmadığını kontrol amacıyla bir laproskopik operasyon daha geçirdim. Ama sonuçlar hep başarısızdı. Tüp bebek denemelerimizde oluşan yumurta sayıları hep 2-3 civarıydı ve bunların kaliteleri de pek iyi değildi.

2007 yılında artık tamamen umudumu kaybetmiştim ve artık çevremdeki herkes eşim de dahil olmak üzere doktorumu değiştirip başka bir yerde şansımımızı denemem konusunda beni ikna etmeye çalışıyordu. Araştırmalarım sonucunda ve bazı arkadaşlarımızın tavsiyeleri ile 2007 Kasım ayında Alman Hastanesi Bahçeci Kliniği’nden Dr. Süleyman Tosun’a gittim. Süleyman Bey’in olumlu tavrı bana çok moral verdi. Yeme alışkamlığımın çok iyi olmadığını biliyordum ve çevremdeki insanlar en başta ailem olmak üzere bunun da beni etkilemiş olabileceğini söylüyordu. Süleyman Bey’e bu konuda danıştığımda bana bazen yeme alışkanlıklarımızı düzelttiğimizde %50 oranında başarı elde edilebildiğini söyledi ve beni Dr. Murat Berksoy’a yönlendirdi. Murat Bey’e gittiğimde bazı tahliller istedi, bunların sonucunda bende hipoglisemi olduğu ve bağışıklık sistemiyle ilgili bazı değerlerin normal sınırlar içinde olmadığını, bunların da yumurta oluşumunu engelleyebileceğini, oluşan yumurtaların kalitesini düşürebileceğini ve embriyonun tutunmasını engelliyebileceğini öğrendim. Murat Bey’in vermiş olduğu beslenme programını ve egzersiz programını tamamen uyguladım, vitamin takviyelerini aldım. 2008 Ocak ayında 3. bir tüp bebek denememiz oldu. Bu sefer 11 tane yumurta oluşmuştu ve ben çok umutluydum. Diyet programının ve yapılan tedavilerin işe yaradığını görmüştüm ve sonucun başarılı olacağından emindim. Transferin yapılacağı gün sadece 4’ünün kalitesinin diğerlerine göre daha iyi olduğunu ve bunların yerleştirilebileceğini fakat yerleştirilecek olanların da kalitelerinin çok iyi olmadığını duyduğumda biraz moralim bozulmuştu ama yine de daha önceki denemelere göre şansımın daha yüksek olduğunu düşünüyordum. Ocak ayı sonunda yine sonucun başarısız olduğunu öğrendiğimde moralim çok bozulmuştu ve artık tüm ümidimi kaybetmiştim. Eşimin, ailemin, Süleyman Bey ve Murat Bey’in destekleri ile biraz moral buldum. Süleyman Bey ve Murat Bey durumumun kendilerine giden diğer birçok insana göre daha iyi olduğunu ve şansımın daha yüksek olduğunu söylüyorlardı ama yine de bu 3 yıl içinde geçirdiğim 2 operasyonun, 3 aşılama, 3 tüp bebek denemesinin sonucunun başarısız olduğu gerçeğini değiştirmiyordu ve bundan sonra hamile kalabileceğimi pek düşünmüyordum.

Süleyman Bey kendisinin bundan sonra yapabileceği işlemlerin de diğerlerinden farklı olmayacağını, bundan dolayı da ne zaman Murat Bey tekrar bir tüp bebek denemesi daha yapabileceğimi, bendeki tüm değerlerin normale döndüğünü söylerse o zaman bir deneme daha yapmamızın uygun olacağını söyledi. 2008 Mart ayında Murat Bey tüm test sonuçlarımın normale döndüğünü ve yeni bir tüp bebek denemesi daha yapabileceğimi, bundan sonra yapacağımız denemenin daha başarılı olacağını söyledi. Ben ve eşim hem moralimin biraz daha düzelmesi hem de mali durumumuzu biraz daha düzene sokabilmemiz amacıyla Haziran’a kadar beklemeye karar verdik. Benim hala pek bir umudum yoktu ve artık hayatımı çocuksuz olarak devam ettireceğimi düşünerek ertelediğim bir çok şeyi yapmaya başladım. Haziran başında tatile gidicektim ve sonra umudum olmasa da 4. bir tüp bebek denemesi yaptıracaktım. Regl dönemim yaklaşık 15 gün gecikmişti ama ben hala bir ihtimal vermiyordum ve erken menapoza girdiğimi düşünüyordum. Bu arada grip oldum ve ilaç almam gerekti, eczaneden ilaç almadan önce bir test alıp yine de kontrol etmek istedim. Sonuç pozitifti ama bu benim için imkansızdı ve ben hala inanamıyordum, testte bir sorun olduğunu düşündüm ve kan tahlili yaptırdım. Güzeller güzeli bir tanecik kızıma 6 haftalık hamile olduğumu öğrendiğimde dünyalar benim oldu.

Eşim, kendim ve kızım adına Murat Bey’e ve Süleyman Bey’e hamilelik öncesinde ve hamileliğim boyunca bize vermiş oldukları destekten dolayı çok teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.