Başarı Hikayeleri – 11

Önce Bilinçli Bir Hasta Oldum; Sonra Bebeğimi Kucağıma Aldım!

Fusun AydınerBizim hikayemiz Nisan 2007 yılında başladı. Eşimde sperm sayısı çok düşüktü. Bu yüzden tedavi ile çocuk sahibi olmamız gerekiyordu. Ayrıca yaşımın 34 olması tedaviye bir an önce başlamamızı gerektiriyordu. Bu yüzden 9,5 aylık evliyken merkez araştırmaya başlamıştık bile… Bir kaç merkez ile görüştükten sonra Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi’ne geldik. Ön görüşmeyi Dr. Esra Aksoy ile yaptık. Kendisi çok içten ve samimi davranarak bize güven verdi. Diğer merkezlerde bu sıcaklığı bulamamıştık. Çünkü bu işe başlarken doktorlarınızın size yaklaşımı büyük önem taşıyor. Bu bizim psikolojimiz için çok önemli bir faktördü. Esra Hanım daha önce yaptırdığım hormon değerlerime bakarak (özellikle fsh değerime) beni Aile Hekimi ve Beslenme Uzmanı Dr.Murat Berksoy’a yönlendirdi.

Önce kendimi yeniledim!

Böylelikle maceramız başlamış oldu. Öncelikle Murat Bey, kaliteli yumurta üretmek için vücudumu iyi analiz etmek amacıyla bir sürü tahlil yaptırmamı istedi. Bu tahliller sonucunda, tedavi aşamasında sorun yaratacak konuları (taşikardi, şeker düşüklüğü, romatizma, çölyak hastalığına yatkınlık vb.) tespit etti ve düzenleyici ilaç ve beslenme programı verdi. Böyle bir tedavi sürecine psikolojik olarak kendimi hazırlamam çok zor olmasına rağmen, Murat Bey’in güven veren yaklaşımı, yapabileceğime karşı olan inancı beni motive etti. Spor yapmaya ve sebze-meyve ağılıklı olarak beslenmeye başladım. Aynı zamanda bitkisel ilaçlar kullandım. Ve bir süre sonra yağ-kas-su dengemin düzene girdiğini gördüm. Bu durum beni psikolojik olarak daha da güçlendirdi.

Tedavimin arasına safra kesesi ameliyatı girdi!

İlk denememizi Ekim 2007’de yaptık. 3 embriyo transfer edildi. Ancak embriyonun tutmasına rağmen yaklaşık 1 ay sonra olumsuzlukla sonuçlandı. Bir sonraki deneme için kromozom analizi başta olmak üzere birçok tahliller yapıldı. Bu tahlillerin sonucuna göre tekrar hazırlandım. Ama bu süreçte moralimi hep yüksek tutmaya çalıştım. Çünkü doktorlarıma çok inanmıştım. 2. deneme, Murat Bey ve Esra Hanım’ın ortak kararıyla Nisan 2008 yapıldı. Yumurta toplama işleminden sonra rahatsızlandım. Transfer yapılamadan safra kesemin alınması gerektiği ortaya çıktı. Bunun üzerine 3 embriyo donduruldu. Psikolojik olarak çok yıkılmıştım. Ameliyat olmadan transfer yapılırsa sonucun olumsuz olabileceğine beni ikna ettiler. Safra kesemi aldırdım. İyileşme sürecinden sonra Haziran 2008’de dondurulmuş olan 3 embriyo transfer edildi. 1 embriyo tuttu. Onu da kaybedeceğim diye çok korktum. Ama Esra Hanım ve Murat Bey’in telkinleri ve beni doğru yönlendirmeleri ile hamileliğim süresi boyunca bu korkularım azaldı.

Bilinçli bir hamile oldum!

Kilo, tansiyon, şeker gibi problemler yaşamadan rahat bir hamilelik geçirdim. Veeeeee en sonunda 5 Mart 2009’da bebeğimi kucağıma aldım. Şimdi kızım 4 aylık oldu ve çok mutluyum. Bu süreç boyunca benim yanımda olan Esra Hanım ve Murat Bey başta olmak üzere tüm Bahçeci Kliniği çalışanlarına çok teşekkür ederim. Benim yaşadığım bu mutluluğu bebek özlemi içinde olan herkesin yaşamasını dilerim.

Fusun Aydıner 24 Şubat 2010

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *